Košík je prázdný {{ pocetPolozek }} ks    {{ suma }} Kč
EvolutionGroup.cz   Historie Swarovski

Daniel Swarovski - Historie Swarovski

DANIEL SWAROVSKI - GÉNIUS S ČESKÝMI KOŘENY

Narodil se roku 1862 v Jiřetíně pod Bukovou v oblasti s tradiční sklářskou výrobou. Vyučil se uměleckým sklářem (pasířem) a svoji pracovní dráhu započal v malé továrně svých rodičů. Výroba továrny se nejdříve zaměřovala na výrobu skleněných perel, později se do popředí zájmu dostalo ručně broušené sklo, které bylo časově náročné na výrobu. Používalo se na bižuterii a výrobu křištálových lustrů.
Swarovski, který byl od mládí technicky nadaný, přemýšlel, jak výrobu zrychlit a tím pádem i zlevnit.

SWAROVSKI ODCHÁZÍ Z ČECH

Pro jeho technické nadání ho firma Gebrüder Feix roku 1883 vyslala do Paříže a Vídně, aby si rozšířil své znalosti. Na velké Technické výstavě ve Vídni se potkává s Františkem Křižíkem. Inspirován možnostmi elektřiny začne vyvíjet stroj na broušení šatonů (skleněných krystalů). V roce 1891 se vrací zpět do Čech, dokončuje svůj stroj a v roce 1892 si ho nechává patentovat. Díky tomuto stroji dochází k výraznému urychlení a zlevnění výroby.
Na spuštění výroby ale nemá dostatek financí, a tak pro svůj podnikatelský záměr hledá investora, kterého nachází v Armadu Kosmannovi a spolu se švagrem Franzem Weisem zakládají firmu D. Swarovski & Co.
Nějaký čas běží výroba v Čechách, poptávka však brzy převyšuje nabídku a výrobní možnosti přestávájí Swárovskému stačit. Navíc konkurence touží získat jeho vynález, a proto se rozhodne přesunout výrobu do rakouských Tyrol, do města Wattens. Zde má dostatek elektrické energiie díky vodní elektrárně na řece Inn, pronajímá si starou tovární halu a rozjíždí výrobu. Daří se mu nadmíru dobře, a tak je výroba brzo rozšířena o další 4 brusné stroje.

TIROLER WARE
V roce 1900 firma pronajatou továrnu kupuje. Do výroby se zapojili také synové Daniela Swarovského - Alfred, Wilhelm i Friedrich, kteří dále výrobu vylepšili a zrychlili. Stále jsou ale závislí na dodávce suroviny – skla z Čech. Padne tedy rozhodnutí o výstavbě nové sklárny. Sklovina se začne vyrábět v Rakousku a dodnes je jedním z nejlépe střežených tajemství továrny Swarovski. Od roku 1913 je firma zcela samostatná a výrobní linky produkují krystaly prvotřídní kvality a v dostatečném množství. To už firma zaměstnává přes 800 zaměstanaců.
Swarovski exportuje svoje šperky a bižuterii do celého světa. Mezi největší odběratele patří Velká Británie, USA a Německo. Díky své poloze je nazývána “Tiroler Ware”. Firma je v plném rozkvětu, když náhle v roce 1914 přichází první světová válka.

Brusné kotouče - Swarovski jak ho neznáme
První světová válka, která znamenala zmenšení poptávky po špercích, přinutila firmu hledat nové možnosti podnikání. Její zájem se zaměřil na výrobu brusiva a brusných koutoučů. V roce 1929 přichází globální ekonomická krize, která má na Swárovského také dopad, ale firmu se podaří udržet i přes značné ekonomické potíže.
Mezi světovými válkami se Swarovski stahuje z vedení firmy, předává ho nejstaršímu synovi Wilhelmovi a v roce 1956 umírá. Wilhelm po druhé světové válce společnost rozšiřuje o divizi na výrobu brýlových skel, dalekohledů a sortiment rozšířil také o reflektory a svítidla. I v tomto sortimentu se stává špičkou ve svém oboru.
Roku 1960 se mu podařilo odkoupit i podíly od potomků Armanda Kosmanna a firma se stala majetkem rodiny.
Firma začíná experimentovat s povrchovou úpravou svých krystalů pro dosažení ještě většího lesku. Na této spolupráci se podílí např. i návrhář Christian Dior. Nejznámější povrchovou úpravou je Aurora Borealis.
V roce 1976 firma Swarovski přichází s novými produkty - skleněnými figurkami, které se zanedlouho staly vyhledávaným sběratelským artiklem pro svůj překrásný vzhled a omezené výrobní série. Vznikl tak klub sběratelů a fanoušků Swarovski figurek (SCS), který má více než 450.000 členů.
V roce 1977 pak přichází s vlastní kolekcí šperků a dvakrát ročně přichází s novinkami.
Společnost Swarovski se vyvinula v nadnárodní společnost o několika divizích. V současnosti  společnost zaměstnává sama nebo prostřednictvím svých dceřiných společností více než 25.000 lidí ve 40 zemích světa, mezi něž patří i Česká republika. Pobočka firmy Swarovski je v Jablonci nad Nisou.
Mezi odběratelé krystalů Swarovski patří i firma Evolution Group CZ. Šperky se Swarovski krystaly vyrábí a prodává nejen v České republice, ale i v dalších zemích Evropy. Každý šperk, který odchází z výroby, je opatřen certifikátem originality Swarovski.Další články:

Výroba Swarovski krystalů a jejich povrchová úprava
Jak poznat šperky se Swarovski krystaly
Jak vznikly Swarovski krystaly
 

99%
zákazníků nás doporučuje na základě recenzí portálu Heureka.cz
 • Kvalitní zboží, velký výběr, rychlé dodání
  Ověřený zákazník
  07.07.2024
 • Objednala sem si malé stříbrné kroužky do uší.Nusnice jsou krásné,vzhledově odpovídají i obrázku.Super rychlé dodání,maximální spokojenost.
  Ověřený zákazník
  05.07.2024
 • Vše proběhlo bez závad a v čase
  Ověřený zákazník
  02.07.2024

Kup teď

Inspirace pro Vás

EvolutionGroup.cz spokojení zákazníci

Sledujte nás